fbpx
20 Yaş Dişleri Çekilmeli mi?

20 yaş dişleri ağızda en son çıkan dişlerdir. Bu dişler ağızın en arkasındaki 3’üncü azı dişleridir. Sağlıklı bir şekilde çıkamayan bu dişler genel açıdan çene yapısına uyum sağlamamaları sebebiyle çoğu kişilerde ağrı, apse ve rahatsızlıklara sebep olabilir. Ayrıca yarı gömülü ya da gömülü olarak ağızda kalabilir, ağızdaki yetersiz alan sebebiyle diğer dişlerde ve ağız içinde birçok olumsuz duruma neden olabilirler. Ancak kişinin çene yapısı uygunsa, 20 yaş dişleri için azı dişlerinin arka kısmında yeterli çıkış alanı varsa, bu dişler tam olarak da çıkabilir.  Tam olarak çıkan bu dişler herhangi bir soruna neden olmaz. Fakat genel olarak 20 yaş dişlerinin rahatça çıkabilmesi için ağızda yeterli yer yoktur.

20 yaş dişlerinin çıkışı ya da gömülü kalmasına bağlı olarak en sık görülen belirtiler şunlardır; Diş etinde ve dişte ağrı oluşumu, diş hassasiyeti, çenede ağrı, lenf bezlerinde şişme, kötü ağız kokusu olarak bu liste devam eder. 20 yaş dişlerinin tespiti için ağız ve diş muayenesinden sonra diş röntgeni çekilir. Bu röntgen sayesinde bütün dişlerin kökleriyle beraber mevcut kemik yapıları, açıları ve gömülü olan dişler net olarak görüntülenir.

Doğru pozisyonda olmayan 20 yaş dişleri çekilmelidir. 20 yaş dişi ameliyatlarında ilgili bölgeye lokal anestezi uygulanır. Dişin etrafındaki kemik uygun görülürse kaldırılır ve diş çekilir. Diş çekildikten sonra bölgeye dikiş atılır. Bu dikişler 7 ila 10 gün arasında alınır. Diş hekimi gerekli görürse operasyondan sonra antibiyotik ve ağrı kesici ilaç yazabilir.

Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm şikayetlerinizde bize Whatsapp hattımız üzerinden ulaşabilirsiniz.
Diğer yazılarımıza sağdaki menüden erişebilirsiniz. 

Post comment