fbpx
Karantina sürecinde ağız ve diş sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?
Genellikle evden çıkmadan önce diş fırçalama alışkanlığımız olduğu için evden çıkmadığımız, işe gitmediğimiz bu süreçte dişlerimizi fırçalamayı ihmal edebiliriz. Bu durum pek çok sağlık sorununu beraberinde getirir. Bunu önlemek için:
  • Dişlerinizi günde en az 2 defa bilindik bir markaya ait bir diş macunu ve orta sertlikte bir fırça kullanarak fırçalayın.
  • Fırçalama öncesinde diş ipi kullanarak önce dişlerinizin arasını temizleyin. Ardından fırçalama işlemini yapın.
  • Dişinize uygun bir macun kullanın. Örneğin diş etlerinizde sorun varsa diş eti rahatsızlıkları için özel geliştirilmiş macunları tercih edin.
  • Bakterilerin %70’i dil üzerinde yer alır. Bu yüzden dilinizi de mutlaka fırçalamayı ihmal etmeyin. Diş fırçanızı kullanarak dilinizi kökünden ucuna doğru yaklaşık 20 kez fırçalamanız ağız ve diş sağlığınız açısından faydalı olacaktır.
  • Günde 1 defa içeriğinde alkol bulunmayan bir ağız gargarası ile (tercihen yatmadan önce) ağzınızı gargara yapın. Evinizde ağız gargarası bulunmuyorsa ev yapımı bir ağız gargarası da kullanabilirsiniz. Evde hazırlanabilecek ağız gargarası tarifleri için “Acil Durumlarla Karşılaştığınızda Ne Yapmalısınız?” yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Bu süreçte siz evde kalın diye biz online destek olmaya devam ediyoruz. Ağız ve diş sağlığı ile ilgili tüm şikayetlerinizde bize Whatsapp hattımız üzerinden ulaşabilirsiniz.
Diğer yazılarımıza sağdaki menüden erişebilirsiniz. 

Post comment