fbpx

Cerrahi İşlemler ve İmplant

Kliniğimizde cerrahi işlemler,  yapılacak cerrahinin tipine ve hastalarımızın tercihine göre lokal anestezi altında veya anlaşmalı hastanelerde sedasyon / genel anestezi altında yapılmaktadır. Kliniğimizde uygulanan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi işlemleri:

 • Diş Çekimleri, Gömülü Diş Çekimleri,
 • Ağız, Diş ve Çene dokularının kist ve tümörleri
 • Diş ve Çene kemiklerini ilgilendiren Kırıklar / Travma
 • Temporomandibuler Eklem hastalıklarının cerrahi ve cerrahi olmayan tedavileri
 • İmplant Cerrahisi, İmplant tedavileri ile ilgili diğer cerrahiler
 • Zigomatik İmplant uygulamaları
 • Protez öncesi cerrahi işlemler (Preprotetik Cerrahi)
 • Endodontik cerrahi (Apikal Rezeksiyon)
 • Çene kemiklerinin rekonstrüksiyonları, Greftleme işlemleri
 • Ağız Hastalıkları teşhis ve tedavisi (Biyopsi)
 • Çene Yüz Deformiteleri / Ortodontik tedaviler ile ilişkili cerrahiler
 • Çene yüz bölgesinin enfeksiyonları

 

Dental İmplant
İmplantlar, titanyumdan hazırlanmış, çene kemiğine yerleştirilerek form olarak diş kökünü taklit eden materyallerdir.

Titanyum %100 doku dostu bir malzemedir. Yerleştirildiği bölgede kemik ile özel bir bağ oluşturarak bütünleşir. Böylelikle hasta Implant’ı kendi dişiymişçesine rahatlıkla kullanabilir.

İmplantlar tartışmasız bir şekilde diş eksikliklerinde doğal dişi en iyi taklit eden materyaldir. İmplantlar tek diş eksikliğinde, bir kaç diş eksikliğinde ya da tüm dişlerin kaybında (total dişsizlikte) tercih edilebilir.

İmplant kimlere, hangi koşullarda uygulanabilir?
İmplant yapılabilmesi için uygulanması planlanan bölgede çene kemiğinin implantı saracak yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Eğer yeterli kemik yoksa ilgili bölgenin hazır hale getirilebilmesi için ön operasyonlar yapılabilir. Mevcut kemiğin kalitesi implantın başarısını etkileyen bir diğer faktördür. Uygulama için kemik gelişiminin tamamlanmış olması yeterlidir. Üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir.

İmplant tedavisi ne kadar sürer?
Operasyondan sonra, implant ile çene kemiğinin birleşmesi için yaklaşık olarak 2 – 6 ay kadar beklenir. Bu dönem süresince geçici bir protez kullanılabilir. Tutunma süreci bittikten sonra daimi protezlerin yapımına geçilir.

Kullandığımız özel bir implant teknolojisi sayesinde uygun vakalarda bekleme süresi 3 haftaya kadar düşmektedir. Hiç dişin olmadığı vakalarda vakanın durumuna ve estetik beklentiye göre 2, 4 ya da 6 implant ile protetik restorasyon yapabilmekteyiz.

İmmediat İmplant adı verilen özel bir yöntemle ise yine uygun vakalarda diş çekiminin hemen ardından implant yapılabilmektedir.

İmplant uygulanan hastalar nelere dikkat etmeliler?
Hijyen, implant uygulamalarında çok büyük önem taşımaktadır. O yüzden implant uygulanacak kişinin ağız bakımına dikkat etmesi implantın başarısında önemli rol oynamaktadır. 

İmplant tedavisinin avantajları
Çekilmiş dişlerin olduğu kemik bölgelerinde zamanla madde kaybı olur ve kemikler gittikçe incelir. Buna bağlı yüz profilinde bir takım değişiklikler olur. İmplantların yerleştirilmesi ile bu kemik kaybı engellenir.

Çiğneme fonksiyonu düzeldiği için daha dengeli ve iyi beslenme sağlanır. Böylece iyi çiğneyememeye bağlı olarak oluşmuş mide problemleri giderilir.

Doğal görünüm ve estetiğin sağlanması ile kişinin kendine güveni artar.

Diş Çekimi
Gelişen teknoloji ve kullanılan materyallerin çeşitliliğinin artması ile çekim işlemleri diş hekimliğinde gitgide azalan tedavilerdendir. Yine de bazen çeşitli nedenlerle (travma sonucu dikey olarak kırılmış bir kök, gömülü ve bulunduğu bölgede çevre dokulara zarar veren 20 yaş dişleri, ortodontik tedavi için yer kazanma zorunluluğu vb.) diş çekimi gerekebilir. Çekim sonrası, gerektiği durumda, tüm alternatif tedavi ihtimalleri değerlendirilerek en kısa zamanda rehabilitasyon sağlanmalıdır.

Temporamandibular Eklem (TME) Tedavisi
TME hastalıkları, eklem içi veya eklem dışı patolojiler sonucunda eklem işlevlerinde görülen bozukluklardır. Problemin sebebi genellikle diş sıkmaya yöneliktir. Hastalara bu problemi ortadan kaldırmaya yönelik koruyucu plak (splint) tedavisi uygulanır. Her hastaya özel yapılan bu ağız koruyucu plaklar, belirlenen tedavi süresi boyunca bruksizm ve eklem hastalıklarının belirtilerini giderme amacıyla kullanılır.

Plak tedavisine ek olarak bu hastalara temporal ya da massater botox tedavisi de uygulamaktayız. Botox sayesinde diş sıkma azalır veya tamamen ortadan kalkar. Eklem ve baş ağrıları giderilir. Köşeli hale gelen yüz şekli oval hale getirilerek estetik bir görünüş sağlanır.

Bite-Guard Nedir?
Bruksizm uyku esnasında istemsizce yapılan diş gıcırdatma ve çene kaslarını sıkma alışkanlığıdır. Bu durum dişlerde aşınma, dolguların kırılması, yüzdeki kaslarda ve eklem yerlerinde ağrı, eklemde açma kapama sırasında ses çıkması, baş ağrısı, dişlerde sallanma, aralanma ve hassasiyet gibi sorunlara sebep olur.

Bite-Guard adı verilen ortalama 1-1,5 mm kalınlığındaki sert bir plak uyku sırasında kullanılarak tedavi sağlanmaktadır