fbpx

Diş Eti Estetiği

Dişi saran diş eti dokusunun sağlıklı olması ve görselliği, estetik açıdan en az dişlerin görüntüsü kadar önemlidir. Ne kadar güzel dişlerimiz olursa olsun diş etlerindeki sağlıksız bir durum ya da estetik bir problem her zaman olumsuz bir görüntü oluşturacaktır.

En sık karşılaşılan problem diş eti iltihabına bağlı olarak meydana gelen kanama, şişme, morarma ve parlak diş etleridir. Hekim tarafından uygulanacak doğru bir tedaviyi takiben hastanın da ağız hijyenine dikkat etmesi ile problem rahatlıkla çözülebilir.

Gummy Smile
Gülümseme esnasında diş etinin normalden fazla göründüğü durumdur. Tedavisi için öncelikle gülümseme tasarımı yapılarak diş etindeki fazlalık belirlenir. Sonrasında lazer ile acısız ve neredeyse hiç kanama olmadan diş eti istediğimiz boyutlara getirilir. Cerrahi işlem sırasında lazer teknolojisinin kullanılması kanamanın az olmasını ve iyileşme sürecinin kısalmasını sağlar. Hastanın sosyal yaşamı etkilenmez.

Diş Eti Çekilmeleri
Diş eti iltihabına veya yaşlanmaya bağlı olarak diş etinde çekilmeler görülebilir. Burada en büyük sıkıntı dişlerin aralarında oluşan siyah boşluklardır. Ayrıca diş etinin çekilmesine bağlı olarak dişlerin uzamış gibi görünmesi estetiği olumsuz yönde etkilemektedir. Bu gibi durumlarda hastaya diş eti operasyonları yaparak bu alanların kapanmasını sağlayabiliyoruz. Gelişen cerrahi teknikler ve teknolojik ilerlemeler bu tedavi şeklinin başarı şansını arttırmaktadır.

Renk Problemleri
Özellikle esmer bireylerin yaşadığı bir sorun da; diş etinin pembe renginin belirli bölgelerde ya da tüm dişeti bölgelerinde koyulaşması durumudur. Melanin Pigmentasyonu adı verilen bu sorunun tedavisi günümüzde gelişen dental teknoloji sayesinde mümkün olmuştur.15 dakikalık bir lazer tedavisini takiben bu renklenmeler rahatlıkla giderilebilmektedir. Hasta sağlıklı ve daha estetik diş eti rengine kavuşabilir.