fbpx

Restoratif Diş Hekimliği

Restoratif Diş Hekimliği’nde ağız içi ve radyografik muayene sonucunda diş çürükleri tespit edilir, lokal anestezi altında çürük ağrısız bir şekilde temizlenir ve oluşan boşluk kompozit ya da porselen materyaller ile restore edilir.

Kompozit Dolgular:
Çürüyen, kırılan ya da herhangi bir deformasyona uğrayan dişleri onarmak için kullanılan kompozit dolgu, diş renginde olduğu için estetik kaygıyı ortadan kaldırmaktadır. Ön ve arka dişlerde başarıyla uygulanan kompozit dolgu, diş arasındaki boşlukların kapatılması ve dişlerin sağlamlaştırılmasını da sağlaması açısından önemlidir.

Porselen Dolgular:
Madde kaybının fazla olduğu durumlarda porselen dolgular tercih edilir. Dişin rengine ve formuna uygun şekilde yapılan porselen dolgular, dişin doğal yapısını ve görünümünü korumaları açısından oldukça avantajlıdır. Özellikle azı dişlerine sıklıkla uygulanır. Hasta, dişinde hiç dolgu yokmuş gibi uzun yıllar dolgusunu kullanabilir. porselen tüm materyaller içinde diş dokusuna en uygun malzemelerdendir. Porselen dolgunun hazırlanmasında ileri teknoloji kullanılır.

Hangi dolguyu tercih etmeliyim?
Kompozit dolgular genellikle dişte hacim kaybının fazla olmadığı durumlarda tercih edilir. Porselen dolgulara göre daha ekonomiktirler ancak ömürleri daha kısadır.

Öte yandan porselen dolgular daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Diş ile daha iyi bütünleşir ve dolgu altında çürük oluşumu riskini minimuma indirir.

Dişlerde hacimsel kaybın fazla olduğu durumlarda kompozit dolgular ya da kuron (kaplama) yerine porselen dolgu yaptırılması daha uygun bir tedavi yöntemidir.